Schemat wykonania marmurkowej posadzki z żywicy
Schemat wykonania tzw. marmurkowej posadzki z żywicy
„Marmurkowa posadzka z żywicy” to efekt dekoracyjny, który powstaje po połączeniu dwóch, bądź trzech żywic zabarwionych na różne, ale pasujące do siebie kolory. By uzyskać widoczny odpowiedni efekt, żywice te miesza się bezpośrednio na posadzce. Kolory – Pierwszym krokiem do wykonania posadzki marmurkowej, jest odpowiednie przygotowania podłoża oraz staranne i przemyślane dobranie kolorów, które będą ze sobą współgrać na posadzce.
Posadzka do wnętrza – Marmurowej posadzki z żywicy nie wylewa się jak to ma miejsce przy jednokolorowej wersji, a robi się ją całą „na raz”. Wykonując posadzkę marmurkową, unikniemy chodzenia po już częściowo pomalowanej powierzchni, dlatego kluczowe jest noszenie odpowiedniego obuwia ochronnego, które nie przywrze do powierzchni ( nakładka z kolcami na buty )
Wylewanie żywicy jednokolorowej, różni się od rozlewania żywicy dla uzyskania ,,marmurkowego” efektu. Zamiast wylać ją w jednym miejscu i rozprowadzić przy pomocy wałków lub szpachelki z wymiennym wkładem oraz rakli, kolorową żywicę rozlewa się „ciurkiem” bezpośrednio z wiaderka lub przy użyciu konewki pozbawionej „prysznicowej” końcówki. Rozlewając żywicę, należy: Robić to z niewielkiej wysokości, by uniknąć rozpryskiwania się żywicy i uważać by nie ochlapać ścian. Rozlewać ją ciągłą linią – nie rozlewać kilka pojedynczych kałuż. Rozlewać tak, by proporcjonalnie pokryć każdym kolorem taką samą część pomieszczenia – nie rozlewać dużo jednego koloru w jednym rogu, a mało w innym. Lejąc żywicę z konewki/wiadra w sposób losowy maluj różne wzory na podłodze. Rozlewając drugi kolor przede wszystkim w miejscach w których nie rozlaliśmy pierwszego – nie na nim, choć miejscami kolory mogą się nakładać.
Przykład:
Na tym etapie, powierzchnia podłogi będzie wyglądać jak impresjonistyczny obraz, a w dodatku – tak jak wspominaliśmy – w trakcie rozlewania drugiego koloru, będziemy chodzić po rozlanej żywicy, zostawiając na niej śladu butów tym celu trzeba używać odpowiedniego obuwia ( nakładki na buty z kolcami ). Kolejnym krokiem jest proces smużenia rozlanych żywic przy pomocy pacy gumowej – najlepiej z długą rączką dla większego komfortu pracy ( nie należy klęczeć na rozlanej żywicy ). Smużąc żywicę pacą gumową , należy to robić delikatnie, bez dokładania siły fizycznej – chcemy w końcu uzyskać efekt marmuru, a nie jednolity kolor powstały z dwóch wybranych przez nas żywic. Pamiętaj o rogach – szczególną uwagę należy przyłożyć w rozprowadzaniu żywicy w narożnikach, wykonując to jednocześnie bez gwałtownych ruchów, by nie ochlapać ścian. Rolowanie – Na koniec przy pomocy gładkiego gumowego wałka na długiej rączce (używanego chociażby do montażu tapet) dokładnie rolujemy całą powierzchnię. Wykonując ten proces, najlepiej zacząć od rogu pokoju kierując się do wyjścia z pomieszczenia. Na tym etapie również nie należy używać siły podczas pracy przy pomocy gumowego wałka.
UWAGA: na etapie rolowanie powierzchni przy pomocy gumowego wałka można mieć wrażenie że powierzchnia może wyglądać bardzo jednolicie, pozornie zatracając efekt dwóch różnych kolorów. Również tuż po rolowaniu widoczne będą ślady gumowego wałka na powierzchni. Jest to normalne. Nie jest to efekt jaki pozostanie po utwardzeniu się żywicy. Po wyschnięciu powierzchni rozlewamy żywice Epoksydową Bezbarwną Glas Poxi 400 . Jeśli posadzka była wykonana z żywicy epoksydowej Poxi 200 w fazie końcowej gdy posadzka jest sucha można pomalować ją lakierem poliuretanowym który dodatkowo podnosi odporność posadzki na UV i rysowanie. Ma to w szczególności znaczenie przy jasnych powłokach zastosowanych w silnie nasłonecznionych miejscach. Lakier który stosujemy to Pur 150 UV satynowy i Pur 100 UV matowy. Zużycie 0,1-0,14 kg/15 kg na m2.
Ważne!
*Przed przystąpieniem do pracy z żywicami należy zapoznać się z kartami technicznymi i kartami charakterystyki danego składnika, w których zawarte są parametry techniczne odnośnie temperatur, jakości podłoża i warunków atmosferycznych w jakich należy stosować żywice które są dostępne na stronie internetowej www.kedar-zywice.pl w zakładce pliki do pobrania lub w sklepie internetowym www.sklep-kedar.pl
Tanie żywice epoksydowe i poliuretanowe. Nasze produkty są wykorzystywane z powodzeniem przez wielu wykonawców. Żywice kupisz w Łodzi, Krakowie, Warszawie, Katowicach, Gliwicach. Udzielamy porad technicznych. Szybka dostawa na terenie całej Polski.