Instrukcja techniczna nakładania warstwy w systemie Kamienny Dywan
Kamienny Dywan z kruszywa marmurowego o to kompletne systemowe rozwiązanie dla powierzchni płaskich. Unikatowe rozwiązania oraz zastosowane materiały tworzą produkt który jest odporny na działanie czynników zewnętrznych takich jak deszcz, śnieg oraz mróz.
Natomiast charakter powłoki która jest paroprzepuszczalna gwarantuje nam dyfuzję pary wodnej z pomieszczeń znajdujących się pod tarasem. Obecnie nie ma lepszego i bardziej trwałego rozwiązania na powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne, a poprawnie wykonana posadzka typu kamienny dywan z odpowiednich materiałów gwarantuje nam trwałość na długie lata.
Kompletny system składa się:
- Z hydroizolacji wysokiej jakości która nam zagwarantuje szczelność powłoki.
- Zastosowanie taśmy butylowej samoprzylepnej z włókien wzmacniających w miejscach newralgicznych.
- Profili okapnikowych oraz schodowych.
- Wykonanie powłoki kamiennego dywanu z kruszyw specjalnie do tego przygotowanych (suchych) i spoiwa w postaci żywicy poliuretanowej która jest elastyczna i odporna na UV.
Takie rozwiązania są stosowane w wielu krajach Europy Zachodniej jako jedyne właściwe rozwiązanie na powierzchnie zewnętrzne. Firmy wykonawcze w Niemczech darzą tak dużym zaufaniem takie systemy że dają na nie gwarancję 30 lat!
Charakterystyka systemu:
- Preferowana hydroizolacja AQUAFIN- 2k/M -PLUS UV firmy SCHOMBURG to jedna z najlepszych i sprawdzonych izolacji dostępnych na naszym rynku, gwarantuje szczelność i trwałość. Taśmy butylowe samoprzylepne tej samej firmy uszczelniają na łączeniach ściana/balkon. Natomiast w przypadku rys na podłożu stosujemy włókno zbrojące które zatapiamy w izolacji lub taśmy butylowe samoprzylepne
- Profile okapnikowe i listwy schodowe najlepiej jak są wykonane z aluminium, dzięki czemu odporne są na rdzę.
- Kamienny dywan czyli ostatnia powłoka jest wykonana z mieszaniny kruszyw połączonych spoiwem poliuretanowym które jest elastyczne i odporne na UV. Kruszywa stosowane to specjalnie wyselekcjonowany granulat marmurowy, kwarcowy lub rzeczny. Kruszywa stosowane do kamiennych dywanów muszą być przede wszystkim suche. Mokry granulat zmniejsza przyczepność żywicy z czym się wiąże mniejsza trwałość, która w dłuższym czasie powoduje degradację posadzki. Kruszywa z naszej oferty są fabrycznie suszone i pakowane. Jeśli natomiast mamy kruszywo mokre to należy je przed zmieszaniem z żywicą wysuszyć. Drugim, a jednocześnie najważniejszym składnikiem jest spoiwo, którym musi być żywica poliuretanowa odporna na UV gwarantująca trwałość powierzchni.
Żywica poliuretanowa firmy KEDAR Pur 500 UV dostarczana przez nas to produkt dwuskładnikowy odmierzony na odpowiednią ilość kruszywa. Żywicy poliuretanowej UV składnik A – 0,73 kg i składnik B – 052 kg , które mieszamy razem i wlewamy do pojemnika z kruszywem (25 kg). Jest to proporcja 2,5 % żywicy w stosunku do kruszywa. Jest to najbardziej optymalna ilość gwarantująca trwałość, a jednocześnie zachowuje drenażowy charakter powłoki. Przewaga żywic dwu składnikowych nad jedno składnikowymi: żywica dwuskładnikowa Pur 500 UV, wiązanie po zmieszaniu dwóch składników A żywica i B utwardzacz zmniejsza wpływ warunków atmosferycznych na czas i jakość powierzchni. Średni czas przez który należy chronić posadzkę przed deszczem i obciążeniami ruchem pieszym to 24h.
Wysokie temperatury skracają jeszcze ten czas. Drugim ważnym atutem takiej żywicy jest fakt jednakowego czasu wiązania niezależnie od grubości warstwy. Natomiast żywice jednoskładnikowe są wrażliwe na większą wilgoć w powietrzu ,która wydłuża czas wiązania i konieczność ochrony przed deszczem nawet do 5 dni .Takie samo znaczenie ma grubość i większa ilość żywicy jednoskładnikowej na podłożu, powodując wydłużenie wiązania, przez co musimy dłużej chronić ją przed deszczem .Opady atmosferyczne na nieutwardzoną powierzchnię powodują zmycie z kruszywa części spoiwa, osłabiając trwałość kamiennego dywanu, a nawet może doprowadzić do powstania białego nalotu z wody deszczowej. Jeśli zastosujemy kamienny dywan w miejscach narażonych na ekstremalne użytkowanie np. podjazd samochodowy, obiekty użyteczności publicznej gdzie istnieje ryzyko mechanicznych uszkodzeń kruszywa, zaleca się po wykonaniu kamiennego dywanu, na następny dzień nanieść dodatkową warstwę żywicy poliuretanowej Pur 500 UV która stworzy dodatkową elastyczną powłokę amortyzującą uderzenia . Żywicę nanosimy za pomocą wałka w ilości nie więcej niż 0,15 kg do 0,20 kg na m2, aby w dalszym ciągu zachować charakter drenażowy systemu.
Ważne!
*Przed przystąpieniem do pracy z żywicami należy zapoznać się z kartami technicznymi i kartami charakterystyki danego składnika, w których zawarte są parametry techniczne odnośnie temperatur, jakości podłoża i warunków atmosferycznych w jakich należy stosować żywice które są dostępne na stronie internetowej www.kedar-zywice.pl w zakładce pliki do pobrania lub w sklepie internetowym www.sklep-kedar.pl
Tanie posadzki typu kamienny dywan. Nasze produkty są wykorzystywane z powodzeniem przez wielu wykonawców. Żywice kupisz w Łodzi, Gliwicach, Krakowie, Warszawie, Katowicach, Gliwicach. Udzielamy porad technicznych. Szybka dostawa na terenie całej Polski.